Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

heart 1288420 1920
W Polsce dostępne są produkty wykonane z różnych rodzajów drewna. Część z nich zrobionych jest z drewna krajowego a inne z drewna egzotycznego. Czym różnią się te dwa rodzaje drewna? Które kupić? Przygotowaliśmy kilka informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję.

 

 

 

 

 

 

 

Drewno krajowe i egzotyczne – skąd pochodzi?

Jak sama nazwa mówi, drewno krajowe pochodzi z rodzimych gatunków drzew. Najczęściej są to świerk, sosna, dąb czy jesion. Drewno egzotyczne pochodzi z drzew, których u nas nie znajdziemy. Zazwyczaj są to gatunki na co dzień rosnące w ciepłych strefach klimatycznych. Do drewna egzotycznego zaliczany jest m.in. mahoń, merbau czy bambus.

 

Wygląd

Drewno, niezależnie od tego czy pochodzi z gatunków krajowych czy egzotycznych różni się nieco od siebie. Każdy gatunek drzewa ma swoją własną kolorystykę oraz strukturę słojów. O tym, które wyglądają najładniej decyduje sam kupujący.

 

Właściwości

Drewno jest naturalnym materiałem budowlanym oraz dekoracyjnym. Każdy gatunek drzewa ma swoje właściwości, które należy poznać podczas dokonywania zakupów. Są jednak pewne cechy charakterystyczne odróżniające rodzime gatunki od egzotycznych. Przede wszystkim gatunki egzotyczne zaliczane są do drewna twardego. Ponadto drewno egzotyczne jest bardziej odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury. Jednakże drewno pochodzące z ciepłych krajów znacznie gorzej znosi mrozy niż nasze rodzime gatunki.

 

Do czego można wykorzystać drewno krajowe i egzotyczne?

Zarówno drewno krajowe jak i egzotyczne doskonale nadaje się na meble, elementy wykończeniowe oraz dekoracje. Decydując się na zakup konkretnego rodzaju drewna warto pamiętać o jego właściwościach. Stąd też na podłogę lub blat łazienkowy idealnym rozwiązaniem będzie drewno egotyczne, któremu nie przeszkadza wilgoć, natomiast do wykonania tarasu lepiej wybrać rodzime gatunki, ze względu na odporność na mrozy.

 

Ceny

Na koniec warto wspomnieć również o cenie tego surowca. Jak można się domyślić drewno egotyczne jest droższe od drewna pochodzącego z naszych rodzimych zasobów.

W naszych domach i zakładach pracy dość często korzystamy z drewnianych elementów wykończeniowych i dekoracyjnych. Do tego celu wykorzystujemy drewno, które akurat nam się spodoba, nie zastanawiając się zbytnio nad tym czy na pewno sprawdzi się ono w codziennym użytkowaniu. Dlatego też zanim kupisz drewniany blat czy parkiet najpierw dokładnie sprawdź z jakiego drewna jest on zrobiony. Jeśli chcesz stworzyć przytulną łazienkę z drewnianymi dodatkami, to nasza rodzima sosna czy jesion nie sprawdzą się. Lepszym wyborem będzie drewno egzotyczne. Jeśli natomiast planujesz budować taras to najlepiej wybrać rodzime gatunki drewna.