Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Przy wyborze lampy dopasowanej do konkretnego pomieszczenia, znaczna większość konsumentów skupia się na mocy emitowanego światła. Wiele osób pomija przy tym drugi, najbardziej istotny parametr, jakim jest temperatury emitowanego światła - czyli jego barwa. Czynnik ten jest bardzo ważny, jeżeli chodzi o komfort przebywania w pomieszczeniu. Zachęcamy zatem do zgłębienia tego istotnego elementu.

 

 

 

Temperatura barwowa światła - czym jest?

Poprzez termin "temperatura barwowa światła", określamy nie ciepło, jakie emituje dana żarówka, lecz kolor samego światła. Jednostką, w jakich jest ona przedstawiana, to Kelwiny odzwierciedlające barwy ciepłe oraz zimne. Wraz ze wzrostem wartości Kelwinów, światło staje się coraz bardziej zimne i odwrotnie im niższa temperatura tym światło jest bardziej ciepłe.

 

Przedstawiamy przykładowe wartości (K) dla typowych źródeł światła:

  • świeca – 1800 K
  • 2000 K - lampa sodowa
  • tradycyjna żarówka – 2600 K – 2700 K
  • 2700 K – 3000 K - żarówka halogenowa
  • 3000 K, 4000 K, 6500 K - typowa świetlówka
  • 5000 K – 7000 K - światło dzienne
  • światło księżyca – 4100 K

Podział pokazuje, że światło ciepłe posiada wartość poniżej 3300 K, natomiast zimne powyżej 5000 K. Przedział pomiędzy określamy hasłem "barwa neutralna".

 

Jak dobrać temperaturę barwową do pomieszczenia?


Patrząc przez pryzmat czynnika, jakim jest temperatura barwowa oświetlenia, wybierając żarówkę należy szczególną uwagę skupić na przeznaczeniu danego pomieszczenia. Dostępne są źródła światła wydzielające światło zimne, białe oraz ciepłe, zapewniając tym samym szeroki wachlarz dostępnych produktów. Hasło żarówka stosujemy do typowego źródła światła dającego temperaturę 2600 K-2700 K.

 

Światło w zakresie powyżej 5000 K - światło zimne


Wszelkie barwy zimne dają największe pobudzenie organizmu do produktywnej pracy. Źródła dające światło zimne, powyżej 5000 K wykorzystywane są zazwyczaj w miejscach takich jak biura, sklepy, centra handlowe. Światło zimne sprawdza się w szczególności w przypadkach, w których konieczne jest jak najlepsze przedstawienie danych produktów bądź miejsc, co przekłada się na częste wykorzystanie go w sklepach.

 

Światło o temperaturze powyżej 4000 K


Barwa biała jest tą w największym stopniu przypominającą światło słoneczne.. Światło takie, w bardzo mocnym stopniu mobilizuje do efektywnej. Wybierana jest często przez osoby, które nie przepadają za światłem ciepłym i pragną pozostać produktywne w jak najdłuższym czasie. Plafony LED montuje się wszędzie tam gdzie wymagane jest jak najlepsze oddawania barw przy jednoczesnym zachowaniu maksimum aktywności człowieka.

 

Światło ciepłe

Tradycyjne oświetlenie oparte na żarówkach, wydzielające żółte światło ciepłe, jest z pewnością tym najbardziej znanym. Temperatura takiego światła określana jest jako około 2700 K. Światło takie posiada szczególne działanie odprężające i relaksacyjne. Żarówki wydzielające tego typu światło nadają niesamowitego klimatu pomieszczeniom, dzięki czemu znajdują umieszczane są zazwyczaj w sypialniach, korytarzach i punktów w których mamy za cel trochę odpocząć.

 

Zastosowaliśmy źródła światła o odpowiedniej barwie i co dalej

Zastosowanie odpowiedniej temperatury barwowej jest związane z preferencjami i przeznaczeniem pomieszczenia. Kolejnym jednak odrębnym elementem jest poziom i równomierność oświetlenia w danym pomieszczeniu. Możemy np. w biurze zastosować źródła światła o temperaturze barwowej 4000 K ale powinniśmy także zadbać o dodatkową wartość.

Musimy zadbać to aby poziom tego oświetlenia (mierzony w luksach) posiadał wartość minimum 300 lx (jako oświetlenia ogólne) oraz 500 lx na biurkach. W tym celu warto wykonać odpowiednie pomiary oświetlenia, które wykonuje Termo Light.