Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

zawody deficytowe
Nim zaczniemy wysyłać nasze aplikacje do pracodawców, dobrze jest sprawdzić, jakie mamy szanse na pracę w danym zawodzie. Taki research rynku pozwoli nam wstępnie ocenić, czy będziemy konkurować z wieloma kandydatami, czy chętnych do pracy jest mało i możemy pozwolić sobie na nieco bardziej stanowcze negocjowanie warunków zatrudnienia i płacy.

 

  

Warto wiedzieć, jak aktualnie wygląda zapotrzebowanie na pracowników na rynku w Polsce. Taka analiza jest dostępna za sprawą prowadzonego rokrocznie badania Barometr zawodów. Jest on przygotowywaną przez ekspertów rynku pracy prognozą zawierającą wykaz zawodów nadwyżkowych i deficytowych oraz będących w równowadze względem ofert pracy w Polsce, poszczególnych województwach i powiatach. Jak zatem wygląda lista deficytowych profesji? Kogo pracodawcy są gotowi zatrudnić i gdzie znajdziemy oferty pracy od zaraz?

 

Zawody deficytowe 2021

Znajomość rynku pracy jest bardzo cenna, zarówno gdy szukamy pierwszej posady po szkole lub studiach czy chcemy się przebranżowić, jak i wtedy, gdy wybór zawodu dopiero przed nami. Czasy, kiedy wyższe wykształcenie traktowano jako niemal gwarancję zatrudnienia na dobrze płatnym, prestiżowym stanowisku, bezpowrotnie minęły. Takie podejście – popularność studiowania – przyczyniło się do tego, że w pewnym momencie rynek pracy w Polsce odczuł braki kadrowe na wielu stanowiskach wymagających zawodowego przygotowania. Także dziś rzemieślnicy, osoby mające fach w ręku, są w korzystnej sytuacji. Szkoły zawodowe zostały przekształcone w dwustopniowe szkoły branżowe, których podstawa programowa jest dostosowana do potrzeb pracodawców. W wielu miastach uczniowie mogą odbywać praktyki we współpracujących ze szkołą przedsiębiorstwach. To bardzo korzystna sytuacja dla obu stron – uczniowie nie mają trudności z pracą w zawodzie, a pracodawcy mogą zatrudnić wykwalifikowaną kadrę.

Nie jest jednak tak, że po studiach trzeba z góry liczyć się z dużą konkurencją w procesach rekrutacji. Wszystko zależy od kierunku. Najpopularniejszym kierunkiem, dającym jednocześnie bardzo szerokie możliwości zawodowe, jest informatyka, na którą w roku akademickim 2020/2021 postawiły ponad 33 tysiące osób. Młodzi ludzie licznie wybierali także orientalistykę i komunikację wizerunkową. Cztery najbardziej oblegane uczelnie to politechniki: Poznańska, Gdańska i Warszawska i Łódzka (źródło: studia.gov.pl).

Niezdecydowanym w wyborze ścieżki kariery może pomóc analiza zapotrzebowania pracodawców, lista zawodów deficytowych i nadwyżkowych.  Zgodnie ze wspomnianym na wstępie Barometrem zawodów w 2021 r. w grupie deficytowej znalazło się 29 profesji. Najwięcej w branży budowlanej. Jest ona otwarta na osoby z różnym wykształceniem, uprawnieniami i umiejętnościami. Poszukiwani są:

 • betoniarze i zbrojarze,
 • brukarze,
 • cieśle i stolarze budowlani,
 • dekarze i blacharze budowlani,
 • monterzy instalacji budowlanych,
 • murarze i tynkarze,
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
 • robotnicy budowlani.

Kolejny obszar zawodowy z brakami kadrowymi to produkcja. Znajdziemy tu 6 grup zawodów deficytowych:

 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
 • operatorzy obrabiarek skrawających,
 • robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • spawacze,
 • ślusarze.

Poszukiwani są również pracownicy sektora usług medyczno-opiekuńczych:

 • lekarze,
 • fizjoterapeuci i masażyści,
 • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
 • pielęgniarki i położne,
 • ratownicy medyczni.

Kolejna branża, w której pracodawcy mają trudności rekrutacyjne to TSL. Na ogólnopolskiej liście są trzy zawody:

 • kierowcy autobusów,
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • magazynierzy.

W branży spożywczo-gastronomicznej grupę deficytową reprezentują:

 • kucharze,
 • piekarze.

W edukacji:

 • nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
 • nauczyciele przedmiotów zawodowych.

Dwa ostatnie zawody deficytowe to:

 • mechanicy pojazdów samochodowych,
 • samodzielni księgowi.

Warto prześledzić także, jak zmieniło się zapotrzebowanie na pracowników rok do roku. Z grupy zawodów deficytowych w Barometrze zawodów trzy profesje trafiły na listę z równowagą między ofertami a kandydatami. Są to blacharze i lakiernicy samochodowi, fryzjerzy oraz pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Grupę deficytową zasilili natomiast poprzednio będący w równowadze ratownicy medyczni. W nadwyżce nie ma niespodzianek. Od dłuższego czasu największe trudności ze znalezieniem ofert dla siebie mogą mieć ekonomiści. Rynek pracy nasycił się specjalistami z ekonomicznym wykształceniem.

Pamiętajmy też, że zapotrzebowanie różni się ze względu na regiony Polski. Np. w części powiatów grupa deficytowa jest o wiele większa, zawiera nawet kilkadziesiąt pozycji. Podobnie – w nadwyżce mogą się znaleźć nie tylko ekonomiści. W większych metropoliach wśród zawodów deficytowych występuje więcej pracowników IT, nowych technologii, handlu i usług. Poszukiwanie pracy warto więc poprzedzić sprawdzeniem, jak wygląda sytuacja w naszym regionie.

Zróżnicowanie pod względem terytorialnym jest także wyraźnie widoczne w analizie poziomu bezrobocia. Stopa bezrobocia w Polsce wynosi 6,3% (dane GUS, stan na koniec kwietnia 2021 r.). Województwami najmniej dotkniętymi problemem braku pracy są województwa wielkopolskie i śląskie (stopa bezrobocia równa odpowiednio 3,8% oraz 5,0%). Najwyższy wskaźnik wyliczono natomiast dla województw podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego (9,0% i 10,1%).

 

Zawód deficytowy – gdzie znaleźć pracę?

Bycie przedstawicielem jednego z poszukiwanych zawodów z pewnością jest dużym ułatwieniem na początku szukania pracy, z kolei nadwyżka oznacza potencjalne trudności i konieczność konkurowania z wieloma osobami o podobnych kompetencjach. Zawsze jednak warto przygotować dobre CV.

Gdzie szukać ofert? Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu pracy. Taka strona to właściwie kompendium wiedzy na temat rekrutacji, platforma łącząca pracodawców z kandydatami do pracy w różnych branżach. Jednym z największych portali z ogłoszeniami o pracę w Polsce jest serwis praca.pl. Dostęp do aktualnych ofert i ułatwień przydatnych w aplikowaniu to duża oszczędność naszego czasu, która ma przełożenie na efektywniejsze poszukiwania. Jak to działa? Na praca.pl znajdziemy wyszukiwarkę ogłoszeń pogrupowanych wg obszarów zawodowych, regionów czy miast. Możemy szukać pracy w branży lub sprawdzić oferty na konkretne stanowisko. Nie musimy też codziennie przeglądać wielu stron i dziesiątek anonsów, które nie do końca nam odpowiadają. Wystarczy, że na praca.pl ustawimy job alert – powiadomienia o najnowszych publikacjach – zgodnych z naszymi preferencjami. Co więcej, aplikacje wysyła się przez stronę, mamy stały dostęp do wiadomości od pracodawców, możemy przeglądać historię naszego poszukiwania pracy, a także szybko przygotować profesjonalne CV. 

Jeśli szukamy angażu w budowlance i przy prostych pracach produkcyjnych, sporo takich ogłoszeń powinniśmy znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wybierzmy placówkę najbliżej miejsca naszego zamieszkania bądź sprawdźmy bazę ogłoszeń PUP online. W urzędzie pracy możemy też umówić się na darmowe spotkanie z doradcą zawodowym, uzyskać pomoc w przebranżowieniu lub zapisać się na kursy czy praktyki. W Powiatowym Urzędzie Pracy – jeśli nie mamy obecnie zatrudnienia – możemy uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

W szukaniu pracy bardzo pomaga nasza aktywna postawa. Regularnie przeglądajmy nowe oferty na portalu pracy, a dodatkowo – sprawdzajmy także inne kanały. Możemy wybrać się do biur karier, brać udział w targach pracy – część z nich organizowana jest stacjonarnie, w niektórych możemy brać udział online. Dobrze jest także poinformować znajomych czy rodzinę o naszym zamiarze zmiany pracy. W części firm działa system poleceń pracowniczych – nim jeszcze ogłoszenie trafi do szerokiego obiegu, pracownicy mogą przedstawić kandydaturę kogoś, kogo znają. Oczywiście nie chodzi tu o nepotyzm czy pracę "po znajomości" – bądźmy gotowi na przejście przez proces rekrutacyjny – wysłanie CV, listu motywacyjnego, rozmowę kwalifikacyjną.