Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

tarcza antykryzysowaPojawienie się koronawirusa wprowadziło sporo zamieszania w gospodarce. W czasie jej trwania rządzący zalecali m.in. noszenie maseczek oraz częste mycie rąk. Pojawienie się COVID spowodowało lawinę różnych zdarzeń m.in. wprowadzenie nowych ustaw oraz... podatków!

 

1. Informacja związana z Covid

Covid jest przenoszony głównie drogą kropelkową. Przez kaszel, kichanie, jak również wdychanie powietrza. Kropelki te są zbyt ciężkie, dlatego też znacznie szybciej opadają na powierzchnię oraz na podłoże. Do zakażenia może dojść nie tylko przez kontakt z osobą zakażoną, ale także przez dotknięcie skażonej powierzchni. Do najczęściej występujących objawów związanych z tą chorobą zalicza się: kaszel, gorączkę, utratę smaku oraz węchu, jak również bóle mięśni. 

 

2. Możliwość pozyskania środków na prowadzenie działalności

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, rząd podjął decyzję o wsparciu finansowym na prowadzenie działalności gospodarczej. Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej może otrzymać osoba fizyczna, która nie zatrudnia pracowników, zarówno w chwili składania wniosku, jak i w okresie 2019-2020 ujętym do obliczenia spadku dochodów. Wsparcie może zostać przyznane na maksymalny okres 3 miesięcy. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest udokumentowanie spadku dochodów.

 

3. Wprowadzenie nowej ustawy

Nowelizacja ustawy tzw. Covid 19 wprowadza kwestię zmiany dotyczące kwestii realizacji umów, które uwzględniają przede wszystkim specyfikę sytuacji społecznej i gospodarczej. Oprócz tego wstrzymuje się i zawiesza bieg terminów zarówno procesowych, jak i sądowych, ale nie dotyczy to kontroli uprzednich zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, jak również postępowań odwoławczych, które są prowadzone przez Krajową Izbę Odwoławczą.

 

4. Nowe podatki

Nowe podatki dotyczą głównie:

  • drewno opałowe - wzrost z 8 procent do 23 procent
  • lody do celów spożywczych - wzrost z 8 procent do 23 procent
  • homary i ośmiornice - wzrost z 5 procent do 23 procent
  • napoje alkoholowe - wzrost o 3 procent

Z kolei obniżką podatku zostały objęte:

  • owoce tropikalne i cytrusowe - do 5 procent
  • żywność dla niemowląt i małych dzieci - do 5 procent
  • pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka - do 5 procent
  • żywność homogenizowana i dietetyczna - do 5 procent